Neden Tasarım ?

Hayatımızın birçok alanında tasarım olgusu ile karşılaşmaktayız.

 

 

Günümüzde gelişen teknoloji ve inanılmaz boytulara ulaşmış bilgi paylaşımı sayesinde firmalar arasındaki fark gittikçe kapanmakta ve zorlu bir rekabet
ortamı oluşmaktadır. Teknolojik olarak bir işi birden fazla yapabilen firma bulmak mümkün. Mevcut durum böyle iken, farkındalık yaratmak artık eskisine göre daha zor hale geldi.
Pahalı reklam kampanyaları , alışılmadık pazarlama yötemleri yerine, çok daha gerçekçi ve garantili bir yöntem mevcut; Tasarlanmış Ürün. Tasarlanmış ürün demek (bir servis de olabilir.),
üzerinde tüm detayları çalışılmış, ürünün başarıya ulaşması için gereken tüm detayların hesaplanmış yani amacına yönelik bir ürün olması için sistematik bir biçimde oluşturulmuş ürün olması demek.
Firmalar genelde tasarımdan çok, teknolojik ya da ürünün diğer fonksiyonel özelliklerini öne çıkarmak isterler ancak insanların fonksiyonelliğe ihtiyaçları olduğu kadar duygularına ve gözlerine hitap eden ürünlere de ihtiyaçları var. İnsanlar kullandığı ürünler ile farklılaşmak ve bir bağ kurmak isterler, hayat tarzlarına ve kültürlerine hitap eden ürünler kullanmak isterler. Bunun içinde biraz önce bahsetmiş olduğum gibi tasarlanmış ürünlere gereksinim duyarlar. Çünkü tasarlanmış ürünler her konuda üzerinde düşünülmüştür ve o kitleye hitap etmektedir. Kitlenin kültürel , ekonomik , kullanım alışkanlığı, hayat tarzı gibi bir çok detay sonrası elde edilen bilgilere göre bir tasarım oluşturulduğu zaman bu ürünün satış oranı olarak üst basamaklara ulaşması çok da zor olmuyor. Örnek olarak biraz klasik olacak ama Apple olabilir. Batmakta olan bir firmadan, sektör liderliğine gelmesinde tasarlanmış ürün olgusunu mükemmel olarak kullanmasının katkısı çok büyük. Artık sadece bir ürün değil bir hayat tarzı ve statü satıyorlar.

 

 

 

Günümüzde fuar standlarıda bir ürün gibi ele alınmalı, firma profili, kurumsal kimliği ve ürünlerine göre en ince ayrıntısına kadar incelenip tasarlanmalıdır. Çünkü dediğimiz gibi inanılmaz bir rekabet ortamı mevcut. Bir şekilde farklılaşmak ve yeni bir algı yaratmak durumundayız.
Senede 1 kere katıldığınız bir fuar için yapacağınız iyi bir tasarım yatırımı size müşteri ve satış olarak geri dönecektir. Rekabet gücünü ve marka değerini arttırmak isteyen firmalar, her zaman için çok iyi tasarlanmış dikkat çekici ve fonksiyonel standlar kullanmaktadır. Hayatın her alanında olduğu gibi göze hitap eden ve fonksiyonel ürünler nasıl çok satıyorsa, göze hitap eden, zekice tasarlanmış ve ürünleri en iyi şekilde sergileyen stand o kadar çok müşteri çeker, ek olarak firmanızın müşterisine ne kadar önem verdiğinide belli etmek için çok iyi bir yöntem. İyi tasarlanmış bir stand ilk etapda doğal olarak 2 duvar – 2 raf stand işte mantığına göre çok daha maliyetli olmaktadır. Ancak işin rengi fuar ve sonrası dönemde değişmekte. Alanınız küçük olsa bile ilgi çekici ve iyi tasarlanmış bir stand başta oluşturduğu maliyetleri çok kolay kapatmakta hatta kâr bile ettirmektedir.
İyi tasarlanmış bir stand ile beklediğinizden çok çok daha fazla müşteri çekebilir ve kendinizi en iyi şekilde tanıtabilirsiniz.

 

Özetlemek gerekir ise tasarım olgusu her alanda gerekli ve sizi ön plana çıkaracak bir olgudur. İster bir ürün üretin , ister bir fuar standı yaptırın , her zaman için tasarlanmış ürün ve hizmetleri tercih edin.